Ustrój centralny

Do kogo należy władza nad całą Prałaturą? Kto wchodzi w skład Rady Generalnej? Kto rządzi Sekcją Żeńską?

Do kogo należy władza nad całą Prałaturą?

Władza nad całą Prałaturą należy do Ojca, który jako Prałat jest jej własnym Ordynariuszem. W wykonywaniu pracy rządzenia Dziełem pomagają Ojcu jego Wi­ka­riusze i Rady, nazywane Radą Generalną – dla mężczyzn, i Asesorią Centralną – dla kobiet.

Bezpośrednia zależność Opus Dei od Stolicy Apostolskiej, która istniała od roku 1947, realizowana jest teraz, w ostatecznej formie prawnej, przez Kon­­gre­gację do Spraw Biskupów.

Jaką jurysdykcję ma Ojciec w całej Prałaturze?

Ojciec w całej Prałaturze ma zwyczajną władzę jurysdykcji. Ojciec okazuje swoją troskę pasterza i Prałata Opus Dei, sprawując swoją bez­­pośrednią jurysdykcję wobec osób i spraw Prałatury przez rady i pou­czenia, przez prawa, nakazy i instrukcje oraz, w ostateczności, przez na­kładanie sankcji. Dba szczególnie o to, by wypełniane było Prawo, którym rządzi się Opus Dei, jak również, by były przestrzegane jego upraw­nione zwyczaje, czuwa nad wiernym wypełnieniem dyspozycji Stolicy Apostolskiej dotyczących Prała­tury (por. Konst. Ap. Ut sit, 3; Statuta, 125 § 2; 132; 172 § 2; 173).

Czy jurysdykcja Prałata Opus Dei jest taka sama jak ju­rys­­dykcja biskupa diecezjalnego?

Jurysdykcja Prałata jest tej samej natury co jurysdykcja Bis­kupa die­cezjalnego, o tyle, o ile obydwie są skonkre­tyzowaniem władzy rzą­dzenia w Kościele. Jurysdykcja Prałata wpisuje się w specyfikę działań apostolskich Prała­tury, a jurysdykcja Biskupów diecezjalnych rozciąga się na zwyczajną opiekę dusz­pasterską nad wiernymi. Świeccy człokowie Opus Dei są poddani jurysdykcji Prałata we wszystkim, co do­tyczy misji Prałatury; nadal też są poddani jurysdykcji miejscowego Or­dy­na­riusza w tym samym zakresie, co inni zwykli wierni świeccy diecezji. Kapłani inkardynowani do Prałatury – numerariusze i przyłączeni Opus Dei – podlegają wyłącznie Prałatowi we wszystkim, co dotyczy Prałatury i ich po­sługi kapłańskiej (por. Statuta, 125 § 2–3; 172 § 2).

Kto wchodzi w skład Rady Generalnej?

W skład Rady Generalnej, pod przewodnictwem Ojca, wchodzą: Wi­kariusz Pomocniczy – jeśli taki jest, Wikariusz Ge­ne­ralny, zwany też Se­kretarzem Generalnym, Wikariusz dla Sekcji Żeńskiej, zwany też Księdzem Sekretarzem Centralnym, Wicesekretarze Świętego Michała, Świętego Gabriela i Świętego Rafała, Delegaci Regionalni, Prefekt do Spraw Studiów i Admi­nis­trator Generalny. Prokurator lub Przedstawiciel ds. Próśb do Stolicy Świętej, Kie­rownik Duchowy oraz Custodes nie wchodzą w skład Rady z racji pełnienia tych funkcji. Ojcu i Radzie pomagają w kierowaniu Sekcją męską: Kierownictwo Du­chowe, Asesoria Techniczna i Asesoria Prawna (por. Statuta, 132 § 6; 138; 147–148).

Kto rządzi Sekcją Żeńską?

Sekcją Żeńską rządzi Ojciec z Wikariuszem Pomocniczym, jeśli taki jest, z Wikariuszem Generalnym, Wikariuszem dla Sekcji Żeńskiej, zwa­nym też Księdzem Sekretarzem Cen­tral­nym, oraz z nu­merariami pełniącymi urzędy w Asesorii Cen­tral­nej: Se­kre­ta­rz Centralną, Numerarią Se­kre­tarz Asesorii, Nu­me­ra­riami Wicesekretarzami Świętego Michała, Świętego Ga­briela i Świętego Rafała, Delegatkami Regionalnymi, Nume­rarią Pre­fektem do Spraw Studiów, Numera­rią Prefektem Numerarii Pomoc­niczych i Numerarią Adminis­tra­torem Centralnym. Ojcu i Asesorii Centralnej w kierowaniu Sekcją żeńską pomaga Kierow­nictwo Duchowe i inne organy – złożone z kobiet – odpowiadające tym, które istnieją dla Sekcji męskiej (por. Statuta, 145; 147 § 3).

Villa Tevere (wł. Villa Tyber) to siedziba centralna Opus Dei. Mieści się w Rzymie, przy viale Bruno Buozzi 73.