Sprostać rosnącym wymaganiom

Rozmowa z ks. Mateuszem Misiakiem, proboszczem parafii pw. Św. Rocha w Poznaniu.

Ks. Mateusz Misiak

Czy pamięta ksiądz, jak poznał ksiądz Opus Dei i przesłanie św. Josemarii?

Propozycja jaką otrzymałem od kolegi księdza, aby pojechać na rekolekcje dla kapłanów spowodowała, że poszerzyły się moje kontakty z Opus Dei, które już kiełkowały  przy beatyfikacji i kanonizacji założyciela - św. Josemarii Escrivy . Obecnie każdego roku korzystam z rekolekcji dla kapłanów, które odbywają się w Dworku w Bożej Woli. Często zachęcam innych kapłanów, aby mogli również w takich rekolekcjach uczestniczyć. Jest to szczególny dobry i błogosławiony czas.

Poznaniacy czasem narzekają, że Dworek jest trochę daleko, pod Warszawą…

Odległość jest rzeczywiście duża, ale jeśli się jedzie w dobrym towarzystwie księży to jest to dobra okazja do rozmowy, dzielenia się doświadczeniami duszpasterskimi, no i zawsze  czas modlitwy.  Miejsce jest urokliwe o wysokim standardzie bytowym, czyli nic co stanowiło by kicz czy prowizorkę.  Konferencje prowadzone przez ks. Stefana są bardzo dobrze przygotowane. Wielu księży przyjeżdża z Polski i nie tylko, jest to też dobry czas  dzielenia się troską kapłańskiego i duszpasterskiego doświadczenia.

Kościół pw. Św. Rocha w Poznaniu

Opus Dei zachęca wszystkich, aby wykonywali dobrze swoją pracę. Czy trudno jest uświęcać pracę proboszcza 10-tysięcznej parafii?

Każdy ksiądz tak jak inny człowiek nie może zapomnieć o swoim rozwoju intelektualnym, a ksiądz tym bardziej rozwoju duchowym. Dlatego przyszedł moment w moim życiu: pewnych poszukiwań czegoś dla siebie, dla własnego uświęcenia i myślę, że to znalazłem.

Wymagania jakie dzisiaj stawia świat, człowiek, duszpasterstwo są to wymagania nie tuzinkowe i dlatego potrzeba bliskiej relacji z Panem Bogiem. Dlatego staram się co tydzień uczestniczyć w Kręgu dla księży, którzy korzystają z duchowości Dzieła. Codzienna osobista modlitwa , cotygodniowa spowiedź św. daję każdemu kapłanowi wiele siły ducha, aby być w Komunii z Bogiem. Od księdza się dzisiaj wiele wymaga i słusznie, ale nie możemy zapomnieć  kim jesteśmy, co jest naszym powołaniem.

Słyszałem, że czyta ksiądz obecnie nową biografię Św. Josemarii: "Święci się nie skarżą". Czego można się z niej nauczyć?

Super książka. Podczas kolędy jeśli ktoś szuka dobrego kierownika duchowego zachęcam do lektury tej książki i do spotkań w kręgach prowadzone w duchowości Opus Dei.  Wiele aspektów z życia św. Josemarii Escrivy – dobre wzory dla każdego księdza. Wzruszyło mnie iż św. pisał w latach 60 – tych list do Ojca Świętego Pawła VI, że za Niego codziennie się modli w czasie szczególnej nagonki, kiedy poruszał nauczanie moralne w encyklice Humanae Vitae. Porusza to ponieważ jak bardzo aktualna i potrzebna jest dzisiaj modlitwa za Ojca św. Benedykta i za Kościół.

Na koniec: jakie wyzwania stoją obecnie przed księdza parafią i w jakich intencjach czytelnicy opusdei.pl mogą się modlić szczególnie?

Trzeba w sposób szczególny otoczyć modlitwą i duszpasterstwem każdą rodzinę szczególnie rodzinę wielodzietna, aby Duch Ewangelii był dla nas wszystkich drogowskazem. Wobec zawiłych ludzkich dróg tak często poranionych ludzi dzisiaj jesteśmy, pracujemy, żyjemy. I codziennie takich pytających i błądzących spotykamy w naszych środowiskach – oni potrzebują nadziei. Duchowość i formacja Opus Dei może wiele zmienić i dlatego zachęcam do korzystania z niej.

Dziękuję za wywiad

    ab