Jak ułatwić spowiedź?

Graficzny przewodnik na temat spowiedzi pomaga wielu parafianom w Dublinie.

W kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Dublinie, powierzonej przez diecezję Prałaturze Opus Dei ks. Fergus O’Connor udostępnił wiernym prosty i przejrzysty przewodnik graficzny po etapach spowiedzi. Na odwrocie znajdują się pytania pomocne w przeprowadzeniu dobrego rachunku sumienia. Wiele osób pozytywnie zareagowało na tę inicjatywę i skorzystało z przewodnika idąc do spowiedzi.

Poniżej publikujemy krótki wywiad z ks. Fergusem o tym, jak zrodził się ów pomysł.

Dlaczego udostępnił Ksiądz ten przewodnik? Skąd taki pomysł? W czerwcu 2012 r. w Irlandii, w pobliżu naszej parafii, odbywał się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Wykorzystaliśmy tę okazję do wprowadzenia pewnych udoskonaleń w naszym kościele, m.in. sprawiliśmy cztery nowe konfesjonały.

Chcieliśmy, żeby były jednocześnie przyjemne i dźwiękoszczelne, by ludzie słabo słyszący mogli głośno rozmawiać z księdzem. Pewnego dnia inny ksiądz z Opus Dei zaproponował, żebyśmy narysowali schemat etapów dobrej spowiedzi. Uznałem to za wspaniały pomysł.

Z czego wynika potrzeba objaśniania tego sakramentu?

Dziś wiele osób zapomniało, jak przystępować do spowiedzi, albo nigdy się tego nie nauczyli. Schemat pomaga im pokonać lęk przed nieznanym, a jednocześnie pokazuje, jak łatwo jest uklęknąć i prosić Boga o przebaczenie.

- Kto najwięcej korzysta z diagramu?

Szczególnie jest to przydatne ludziom młodym, między 15. a 35. rokiem życia. Niestety po Bierzmowaniu wielu z nich zapomniało, że mogą często przychodzić do Pana, by ich objął w swoim miłosierdziu. Widok tego przewodnika był dla nich dobrą zachętą.

A zatem doświadczenie jest pozytywne?

Bardzo. Dzięki Bogu u nas, w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju, do spowiedzi obecnie przystępuje wiele osób. Myślę, że czynników tego stałego, notowanego co roku, wzrostu liczby spowiedzi jest kilka. Po pierwsze: zwykła dostępność kapłana. Ksiądz jest w konfesjonale zawsze przez 20 minut przed Mszą Świętą i pozostaje tam do końca Mszy. W sobotę ksiądz dostępny jest przez kilka godzin.

Metodą przekazywania wiadomości z ust do ust wielu ludzi dowiedziało się, że łatwo u nas o spowiedź i że ksiądz z radością przyjmuje w konfesjonale. Dla wielu zachęcający był widok ludzi opuszczających konfesjonał z uśmiechem na ustach.

Oczywiście w takiej chwili, gdy Duch Święty pobudza duszę, by powróciła do Boga i przyjęła przebaczenie za swoje grzechy, aby znów doświadczała radości płynącej z bliskości z Chrystusem, ten prosty i przejrzysty przewodnik stanowi ogromną pomoc.

Oprócz tych przewodników mamy na stronie internetowej parafii inne materiały z myślą o pomocy osobom pragnącym pojednać się z Bogiem. Niektórzy trafili do nas po prostu wpisując w wyszukiwarkę hasło: „spowiedź, Dublin”. Zostali przekierowani na naszą stronę zawierającą wypowiedzi Papieży Franciszka i Benedykta XVI na temat tego sakramentu. Proponujemy im również rachunek sumienia z konkretnymi pytaniami pomagającymi w wewnętrznym przygotowaniu się do spowiedzi.

Przygotowaliście kilka różnych zestawów pytań do rachunku sumienia. Z czego to wynika?

Nie wszystkim pasuje ten sam krój. Mamy wersje dla dorosłych, dla młodzieży i dla dzieci.

Pytania te pomagają ludziom, młodszym i starszym, zastanowić się nad różnymi sytuacjami, w których mogli oni obrazić Boga i wyrządzić krzywdę innym lub sobie.

Jednak najważniejszy jest żal: cierpienie wynikające z miłości otwierającej nas, w Kościele, na delikatne i miłosierne Boże przebaczenie.

Rachunki sumienia po polsku

"Confession Made Easy" w formacie PDF.

Materiały ułatwiające spowiedź na stronie parafii Our Lady Queen of Peace