Dokumenty magisterium na temat stowarzyszeń kapłańskich

Księża diecezjalni mogą przyłączyć się do Stowarzyszenia Kapłańskiego Świętego Krzyża, ściśle związanego z Prałaturą Opus Dei. Kościół "wysoko ceni" stowarzyszenia, które służą stanowi kapłańskiemu.

Należy także wysoko cenić i pilnie zalecać stowarzyszenia, które w oparciu o statuty uznane przez kompetentną władzę kościelną, dzięki zatwierdzonemu lepszemu i stosowniejszemu porządkowi życia i pomocy braterskiej pielęgnują świętość kapłanów w wykonywaniu posługi i w ten sposób zamierzają służyć całemu stanowi kapłańskiemu. (Presbyterorum ordinis, nr 8).

Niechże więc będzie wśród kapłanów doskonała jedność duchowa i niech często wspierają się nawzajem modlitwami, pogodną przyjaźnią i wszelką pomocą. Nie sposób też przecenić wagi zalecenia kapłanom jakiejś formy życia wspólnego, aby obowiązki kapłańskie coraz bardziej przepajała pobożność; albo częstych zebrań, podczas których będą sobie po bratersku przekazywać przemyślenia, słowa zachęty i doświadczenia; albo wreszcie rozwoju stowarzyszeń mających na celu pomnożenie świętości kapłańskiej (Enc. Sacerdotalis caelibatus, nr 80).

1. Duchowni diecezjalni mają prawo zrzeszania się z innymi dla osiągnięcia celów zgodnych ze stanem duchownym. 2. Duchowni diecezjalni po winni w sposób szczególny doceniać te stowarzyszenia, które - mając statuty zatwierdzone przez kompetentną władzę - przez odpowiedni i właściwie zatwierdzony sposób życia oraz braterską po moc pobudzają osobistą świętość w wykonywaniu posługi, jak również sprzyjają pogłębianiu więzi zarówno wzajemnych, jak i z bi skupem. (KPK k. 278.)

Wszystkie formy braterstwa kapłańskiego, zaaprobowane przez Kościół, są pomocą nie tylko w życiu duchowym, ale także apostolskim i pasterskim (Pastores dabo vobis, nr 81).

Są godne wyjątkowej pochwały te stowarzyszenia, które służą rozwijaniu braterstwa kapłańskiego, świętości w sprawowaniu posługi oraz komunii z biskupem i całym Kościołem (Dyrektorium o posłudze kapłanów, nr 29).

Należy życzyć sobie, by wzrastała i rozwijała się współpraca wszystkich kapłanów w trosce o ich życie duchowe i ludzkie, jak również posługę kapłańską. Pomoc, jaka na tym polu powinna być okazywana kapłanom, może znaleźć mocne oparcie w różnych Stowarzyszeniach kapłańskich, które dążą do formowania duchowości prawdziwie diecezjalnej. (Dyrektorium o posłudze kapłanów, nr 88).